Liečebná rehabilitácia

Liečebná rehabilitácia je významnou súčasťou komplexnej rehabilitácie všetkých klientov DEDESA. Je súčasťou ich denných aktivít formou individuálnej kinezioterapie,hydroterapia, animoterapie a ergoterapie. Postupným získavaním skúseností sme začali využívať aj iné, špecifické terapie - arteterapiu, muzikoterapiu a bazálnu stimuláciu.

Kinezioterapia

Cieľom terapií nie je príčina postihnutia, ale dôsledok postihnutia na funkčný systém dieťaťa. Hľadáme spôsoby, ako zlepšiť a zvýšiť možnosti a schopnosti konkrétneho dieťaťa a dostať ho na maximálnu možnú úroveň. Deti majú na cvičenie stimulujúce, motivujúce a pestré prostredie. Telocvičňa je guličkovým bazénom, fitloptami, balančnými plochami, trampolínou a množstvom iných pomôcok.

Animoterapia - hipoterapia a canisterapia

Hipoterapia je najrozšírenejšou formou animoterapie a patrí k prostriedkom, ktoré sme začali v komplexnej rehabilitácii využívať hneď od začiatku poskytovania služieb. Realizuje sa v jazdeckom klube Excel Madon v Rimavskom Brezove. Jazdecký klub sa nachádza v príjemnom prostredí farmy, kde sa chovajú mnohé domáce zvieratá.

Canisterapia využíva interakciu medzi psom a človekom. Na rozdiel od hipoterapie je canisterapia u nás využívaná veľmi krátko. Zaisťuje ju špeciálny pedagóg a jeho psík. Aj deti s ťažkým telesný postihnutím pomocou dotykov a priamym fyzickým kontaktom veľmi radi nadväzujú kontakt so psíkom. Deti s ľahším postihnutím chodia so psíkom aj na prechádzku, vykonávajú aktivity spojené s precvičovaním motoriky.

Ergoterapia

Schopnosť zvládať bežné denné činnosti považujeme za dôležitý faktor, ktorý sa podieľa na úrovni participácie klienta v spoločnosti. Nácvik sebaobslužných činností je zaradený do reálnych situácií a aktivít počas dňa. Ide najmä o tréning obliekania, činnosti osobnej hygieny a zvládnutie samostatného jedenia a pitia. Pri ergoterapii využívame aj rôzne didaktické pomôcky na tréning jemnej motoriky, úchopu, koordinácie a grafomotoriky.

Arteterapia

Arteterapiu využívame v dvoch formách. Jednou je pravidelné využívanie výtvarných prostriedkov počas denných aktivít realizovaných individuálne alebo v skupine, ktorých cieľom je uvoľňovanie spasticity, precvičovanie jemnej motoriky, vizuomotorickej koordinácie a nácvik úchopu. Druhou formou je návšteva arteterapeutických tvorivých dielní v Základnej umeleckej škole , ktorá je inkluzívnou aktivitou. Okrem možnosti pracovať v keramickej dielni, je pre deti s postihnutím dôležité zapojenie sa do činnosti spolu s ich vrstovníkmi.

Muzikoterapia

Aj muzikoterapia má dve formy. Jednou je využitie aktivít spojených so spevom a hudbou v skupine, ktorá sa využíva na navodenie príjemnej atmosféry a uvoľnenia. Druhou formou je aktívna muzikoterapia spojená s hrou na netradičné, ľahko ovládateľné rytmické nástroje. Najobľúbenejšie sú africké bubny. Aktívnu muzikoterapiu realizujeme individuálne, vo dvojiciach alebo aj ako skupinovú bubnovačku. Znejúce rezonančné kreslo využívame na zvukovú masáž. Prostredníctvom kresla telo presiakne zvukom, nastáva uvoľnenie na fyzickej aj psychickej úrovni a k celkovej relaxácii. Dochádza ku kontaktu tela a nástroja a následne silnému, stimulujúcemu prenosu vibrácií.

Bazálna stimulácia

Základným princípom konceptu je sprostredkovať človeku vnemy zo svojho tela a stimuláciou organizmu mu umožniť lepšie vnímať svet a následne nadviazať komunikáciu. Máme skúsenosti s terapeutickým polohovaním, na ktoré využívame polohovacie vaky rôznych tvarov a veľkostí. Taktilno haptické podnety dopĺňame optickými. Hojdacie závesné kreslo a sa používa na sprostredkovanie vestibulárnych podnetov.

Neurofeedback

Neutofeedback metóda využíva poznatky biologickej spätnej väzby, neuroplasticitu mozgu a jeho schopnosť učenia sa. Je vhodná pre deti u ktorých sa prejavujú problémy s rečou, koncentráciou pozornosti, symptómy hyperkativity, epilepsia, problémy so spánkom, neprimeraná úzkosť a bojazlivosť. Pre deti je veľmi zaujímavá, spĺňa niekoľko aspektov ich detského sveta. Pre potreby spätnej väzby môžeme vyberať z veľkého množstva rôznych videosúborov, videohier, vlastných fotografií a DVD.

       späť